7 maja 2019

Apteka sieciowa a prywatna – różnice i podobieństwa

Jakie są podobieństwa i różnice w aptece prywatnej i sieciowej?


Rynek pracy umożliwia magistrowi farmacji i technikowi farmaceutycznemu wybór związany z tym, gdzie szukać zatrudnienia. Zarówno apteka sieciowa, jak i apteka prywatna mają swoje zalety i wady. Każda z nich oferuje nieco odmienne możliwości rozwoju.

Praca farmaceuty polega m.in. na sporządzaniu lub wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielaniu porad dotyczących ich działania i stosowania. Ścieżka kariery zawodowej jest indywidualną kwestią każdego magistra farmacji, zależną od jego preferencji dotyczących trybu pracy oraz zarobków i możliwości rozwoju. Poznanie wad i zalet sieci aptek i prywatnych placówek podpowie farmaceucie, jak odpowiednio wybrać miejsce pracy (czytaj także: Farmaceuto, może czas na zmianę pracy?).

Apteka sieciowa – charakterystyka

Apteki sieciowe należą do aptek ogólnodostępnych, czyli tych, które zaopatrują pacjentów w leki i wyroby medyczne. Charakteryzuje je duża liczba placówek rozproszonych na terenie całego kraju, działających pod jednym wspólnym szyldem. Sieci aptek mają także wspólną politykę działania, ujednolicone standardy obsługi i wymagania wobec pracowników, a często również wygląd wnętrza placówki.

Tego typu apteki najczęściej są otwarte przez 7 dni w tygodniu, w związku z czym farmaceuta musi liczyć się z możliwością pracy w weekendy. Celem funkcjonowania takiej apteki jest przyciągnięcie jak największej liczby pacjentów oraz osiągnięcie wysokich poziomów sprzedaży. W związku z tym pracownicy są zobowiązani do realizacji ustalonych planów sprzedażowych, a dla dodatkowej motywacji funkcjonuje system prowizyjny.

Sieci aptek w Polsce często posiadają w swojej ofercie możliwość zakupów przez internet oraz wyroby medyczne, np. suplementy diety sygnowane własną marką. Nie wszystkie z nich zajmują się natomiast sporządzaniem leków recepturowych.

Apteki sieciowe – zalety i wady

Warunki pracy mogą różnić się w zależności od tego, w której aptece sieciowej w Polsce zdecyduje się pracować farmaceuta. Bardzo często oferują one swoim pracownikom wyższe zarobki (w porównaniu do aptek prywatnych) i system premiowy. Dodatkowo, pracownicy otrzymują benefity w postaci ubezpieczenia lub karty sportowej, dodatki urlopowe za staż pracy oraz różnego rodzaju szkolenia organizowane lub opłacane przez pracodawcę.

Do wad zatrudnienia w aptekach sieciowych można zaliczyć m.in.:

  • pracę w niedzielę;
  • presję wywołaną narzuconym planem sprzedażowym;
  • zróżnicowanie wysokości płac wśród pracowników tego samego szczebla;
  • brak premii, jeżeli nie osiągnęło się zadowalających wyników sprzedaży;
  • możliwość niezapowiedzianej kontroli i oceny pracownika w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych przez osobę z zewnątrz.

Apteka prywatna – wady i zalety pracy

Apteki prywatne są placówkami, które mogą być założone i prowadzone przez magistrów farmacji z czynnym prawem do wykonywania zawodu. Są to indywidualne przedsiębiorstwa, w większości niewielkie, mające bardziej prywatną atmosferę. Wszystkie warunki zatrudnienia, czyli wynagrodzenie, standardy i benefity, dyktuje bezpośrednio właściciel apteki.

Wiele z nich, poza sprzedażą gotowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zajmuje się wykonywaniem leków recepturowych. Takie apteki nie prowadzą zwykle sprzedaży internetowej i są otwarte tylko w dni robocze. Liczba pacjentów najczęściej zależy od ich lokalizacji i sąsiedztwa innych aptek.

Do wad pracy w aptece prywatnej można zaliczyć m.in.:

  • często niższe wynagrodzenie niż w przypadku „sieciówek” i brak atrakcyjnych premii uzależnionych od sprzedaży;
  • możliwość niewymiarowego czasu pracy (nadgodziny);
  • możliwe trudności z uzyskaniem urlopu w danym terminie w związku z np. niewielkim zespołem, który pracuje w danym miejscu;
  • mniejsze możliwości awansu i rozwoju zawodowego (brak szkoleń dla pracowników lub dofinansowań do kursów).

Oczywiście, wymienione powyżej wady i zalety pracy w obu typach placówek nie są regułą i mogą się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia. Farmaceuta poszukujący pracy powinien kierować się przede wszystkim osobistymi oczekiwaniami wobec ścieżki kariery zawodowej. Często, aby określić własne predyspozycje, warto na początkowym etapie kariery zawodowej spróbować pracy zarówno w aptece prywatnej, jak i sieciowej. Umożliwi to wyrobienie sobie własnego zdania i ułatwi decyzję o wyborze miejsca zatrudnienia.

Sprawdź oferty pracy
w Twoim województwie

Sprawdź oferty pracy
na wybranym stanowisku