26 marca 2019

Opieka farmaceutyczna na świecie. Jakie są cechy dobrego farmaceuty?

Idea opieki farmaceutycznej powstała w 1975 roku. Mianem tym określano zbiór zasad, który wyznaczył farmaceutom nową rolę w systemie zdrowia publicznego. Obecnie system z powodzeniem funkcjonuje w takich krajach jak Kanada czy USA. Jego założeniem jest optymalizacja procesu leczenia pacjenta dzięki współpracy farmaceutów, lekarzy i innych pracowników medycznych.

W Polsce kwestią opieki farmaceutycznej zajmował się specjalny zespół powołany przez Ministra Zdrowia. Wynikiem prowadzonych prac jest nowa ustawa o zawodzie farmaceuty, wchodząca w życie 16 kwietnia 2021 r., w której znajdują się zapisy dot. metod wdrażania opieki farmaceutycznej wraz z opracowaniem programu pilotażowego. Warto jednak zastanowić się nad tym, jakie cechy powinien mieć dobry farmaceuta i jak może pomóc pacjentowi, który odwiedza aptekę?

Opieka farmaceutyczna – co to takiego?

Opieka farmaceutyczna jest zbiorem usług farmaceutycznych, który określa zasady współpracy farmaceuty z lekarzami, pacjentem i innymi pracownikami medycznymi, w celu zapewnienia choremu jak najlepszego komfortu leczenia i bezpieczeństwa stosowanej terapii. W niektórych krajach taki system jest powszechnie stosowany i cieszy się dużym zaufaniem wśród pacjentów.

Czytaj także: Opieka farmaceutyczna w Norwegii

Kwestie opieki farmaceutycznej poruszane są coraz częściej, również w publikacjach. Wydana w 2012 r. pozycja „Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób” powinna być obowiązkową pozycją dla farmaceutów, którzy chcieliby zgłębić ten temat.

Opieka farmaceutyczna a cechy dobrego farmaceuty

Stając przed wyborem zawodu farmaceuty, należy przeanalizować posiadany potencjał zawodowy. Nie tylko specjalistyczna wiedza, ale również umiejętności interpersonalne decydują o tym, czy dana osoba poradzi sobie na tym stanowisku. Zawód farmaceuty nie ogranicza się tylko do roli sprzedawcy leków, ale przede wszystkim konsultanta i doradcy, jeśli chodzi o produkty farmaceutyczne, który musi mieć na uwadze przede wszystkim dobro pacjenta.

Farmaceuta powinien być:

  • doradcą i konsultantem, a nie tylko sprzedawcą – dla pacjenta kluczowa jest informacja farmaceutyczna, dlatego każdy wykwalifikowany pracownik apteki ma obowiązek poinformować chorego np. o dostępności tańszych zamienników leków z tą samą substancją leczniczą;
  • uprzejmy – wysoka kultura osobista ma duże znaczenie dla pacjenta;
  • pomocny – pomoc farmaceutyczna to kluczowy element opieki farmaceutycznej. Farmaceuta powinien znać preparaty, które poleca. Nie może się ograniczyć wyłącznie do sprzedaży jednego środka. Ważne dla niego powinny być potrzeby pacjenta;
  • cierpliwy – jest to cecha niezbędna, jeśli pracuje się z osobami chorymi i w różnym wieku. Wiele osób odwiedzających aptekę to osoby starsze, które wymagają, aby poświęcić im szczególną uwagę np. w związku z ich stanem zdrowia;
  • uważny – musi potrafić dostrzec nieprawidłowości w zalecanej farmakoterapii;
  • dyskretny – powinien zachować dla siebie informacje, z jaką chorobą boryka się pacjent.

Dobry farmaceuta musi przede wszystkim wykazywać się empatią. Podczas pracy niejednokrotnie będzie miał do czynienia z ludzkim cierpieniem, dlatego powinien mieć na uwadze, że pacjent, który przychodzi do apteki, potrzebuje przede wszystkim fachowej i rzetelnej pomocy.

 

Bibliografia:

  1. Anna Mazurek, Joanna Woś, Joanna Rowińska, Izabela Tyra, Aleksandra Jurak, Weronika Sołowiej, Monika Dobrowolska, Dawid Frajnt – Studenckie Koło Naukowe „Farmacja Społeczna” przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Stosowanej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Opieka farmaceutyczna w polskich aptekach, GF lipiec/sierpień 2014.

Sprawdź oferty pracy
w Twoim województwie

Sprawdź oferty pracy
na wybranym stanowisku