20 maja 2019

Laboratorium, produkcja czy apteka. Co firmy farmaceutyczne mogą zaproponować farmaceutom?

Nie każdy farmaceuta po ukończonych studiach musi pracować w aptece. Niektórzy wolą swój rozwój ukierunkować na inne – bardziej lub mniej wymagające – sektory branży farmaceutycznej. Choć dalszy rozwój absolwenta jest uzależniony od jego specjalizacji, to i tak zawód farmaceuty jest jednym z najczęściej pożądanych na rynku pracy, więc warto to wykorzystać.

Wiele firm poszukuje farmaceutów, ponieważ wykwalifikowany w tej dziedzinie specjalista jest dla nich nie tylko szansą na zmianę wizerunku i uzyskania większego zaufania wśród klientów, ale także na rozwój i udoskonalenie oferty. Jakie stanowiska mogą zapewnić aplikantom firmy farmaceutyczne?

Farmaceuta na rynku farmaceutycznym

Branża farmaceutyczna to nie tylko sprzedaż wyrobów leczniczych, ale także ich produkcja i badania, bez których nie byłoby możliwe wprowadzenie wielu środków na rynek. Absolwenci, którzy ukończyli studia farmaceutyczne i chcą się zawodowo rozwijać, mają do wyboru szereg możliwości. Oto niektóre z nich:

  • produkcja farmaceutyczna – firmy farmaceutyczne wytwarzające leki zabiegają o farmaceutów, ponieważ dzięki ich wykształceniu i nowym pomysłom mogą się bardziej dostosować do oczekiwań i trendów rynku. Dla producentów farmaceutycznych osoby, które ukończyły specjalistyczne studia, stanowią wykwalifikowaną kadrę, która będzie sprawować należytą opiekę nie tylko nad całym procesem produkcji, ale także monitoringiem badań klinicznych;
  • apteka – praca farmaceuty w aptece jest niekiedy mylnie porównywana z pracą sprzedawcy. Tymczasem to bardzo odpowiedzialne wyzwanie. Od magistrów farmacji wymaga się nie tylko szerokich umiejętności interpersonalnych, ale także bardzo specjalistycznej wiedzy, którą trzeba przedstawić pacjentom w przystępny i zrozumiały sposób. Kandydaci na to stanowisko muszą być odporni na stres i lubić pracę, opartą na kontaktach interpersonalnych;
  • laboratorium farmaceutyczne – farmaceuta, który zdecyduje się na pracę badawczą, musi wiedzieć, że wymagana będzie od niego bardzo szeroka wiedza z zakresu chemii;
  • hurtownia farmaceutyczna – praca w hurtowni farmaceutycznej przypomina pracę z lekiem w aptece, ale opiera się przede wszystkim na realizacji zbiorczych zamówień;
  • firmy farmaceutyczne – duże firmy zapewniają farmaceutom różne ścieżki rozwoju, począwszy od handlowca po managera. Tego typu oferty kuszą przede wszystkim wysokimi zarobkami i atrakcyjnym systemem prowizyjnym.

Studia farmaceutyczne to kierunek bardzo wymagający. Poza podstawowymi oczekiwaniami naukowymi wobec kandydatów (np. wysokie wyniki na egzaminie maturalnym), wykładowcy w toku studiów zwracają uwagę również na umiejętności interpersonalne i pracę z ludźmi. Wysokie oczekiwania nie powinny jednak zniechęcać, a mobilizować.

Laboratorium, firmy farmaceutyczne czy apteka – co jest najlepszym wyborem dla farmaceuty?

Wybór miejsca pracy przez farmaceutę powinien być uwarunkowany jego determinacją i chęcią rozwoju w danym kierunku. Firmy farmaceutyczne chętnie przyjmują odważnych młodych ludzi z pasją, którzy nie tylko chcą pokonywać kolejne szczeble awansu zawodowego, ale dodatkowo wykazać się kreatywnością i samodzielnością w podejmowaniu trudnych decyzji. Dla wielu farmaceutów kryterium wyboru miejsca pracy jest oczywiście stabilność zatrudnienia i należyte wynagrodzenie. Zarobki na rynku farmaceutycznym zależą od wielu czynników i są bardzo zróżnicowane – sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od miejsca pracy, obowiązków i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Farmacja to dziedzina, która dynamicznie się rozwija, a w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów również będzie nieustannie rosło.

Sprawdź oferty pracy
w Twoim województwie

Sprawdź oferty pracy
na wybranym stanowisku