9 stycznia 2019

Ile zarabia technik farmaceutyczny po stażu? Zarobki technika farmaceutycznego w Polsce, Niemczech, Anglii


Ile zarabia technik farmaceutyczny? Zarobki technika farmaceutycznego zależą przede wszystkim od doświadczenia oraz stażu pracy w aptece.

Ile zarabia technik farmaceutyczny? Zarobki na stażu

Technik farmaceutyczny realizuje staż w aptece na podstawie umowy o pracę przez 24 miesiące. Zgodnie z wynikami raportu „Zarobki w aptekach w całej Polsce”, wiele czynników wpływa na to, ile zarabia technik farmaceutyczny na stażu. Wśród najważniejszych wymienia się wielkość podmiotu, do którego należy apteka (apteka niesieciowa/sieciowa), lokalizację apteki (województwo) oraz wielkość miasta pod względem liczby mieszkańców (mała miejscowość/miasto wojewódzkie). Średnie wynagrodzenie w aptece niesieciowej wynosi około 1500 zł netto, natomiast około 1600 zł netto w sieciówce, liczącej powyżej 30 aptek. Najatrakcyjniejsze oferty można znaleźć w województwie mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim i zachodniopomorskim, natomiast najniższe wynagrodzenia proponowane są w województwie świętokrzyskim i lubelskim. Ponadto w aptekach zlokalizowanych w miastach wojewódzkich zarobki techników farmaceutycznych są o 100-200 złotych wyższe niż w mniejszych miastach.

Ile zarabia technik farmaceutyczny po stażu?

Po odbyciu 2-letniego stażu w aptece technik farmaceutyczny staje się osobą wykwalifikowaną do świadczenia usług farmaceutycznych w zakresie swoich uprawnień zawodowych. Dodatkowo, technik farmaceutyczny posiadający 3-letni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych może również ubiegać się o uprawnienia kierownika punktu aptecznego. Zarobki technika farmaceutycznego po stażu również uzależnione są od wielkości podmiotu, lokalizacji apteki i wielkości miasta. Zarobki po stażu w porównaniu do stażysty są wyższe o około 700 złotych netto, zarówno w aptekach niesieciowych, jak i w dużych sieciówkach. Najwyższe zarobki technik farmaceutyczny otrzymuje w miastach wojewódzkich, niezależnie od wielkości podmiotu. W województwie pomorskim i mazowieckim średnie zarobki techników farmaceutycznych wynoszą odpowiednio 2618 zł i 2594 zł netto, natomiast w województwie lubelskim i świętokrzyskim odpowiednio 2033 zł i 1970 zł netto miesięcznie.

Ile zarabia technik farmaceutyczny w Niemczech, Anglii?

W początkowym etapie pracy zawodowej zarobki technika farmaceutycznego w Niemczech wynoszą około 1500-2200 euro brutto miesięcznie i rosną one ze wzrostem doświadczenia zawodowego. Technik farmaceutyczny w Anglii dostaje na starcie 1600-1900 funtów brytyjskich brutto, natomiast zarobki technika farmaceutycznego bardziej doświadczonego mieszczą się w przedziale 1950-3500 funtów brytyjskich brutto. Należy zaznaczyć, że koszt życia w Niemczech i Anglii bardzo się różni. Brakuje analiz porównujących zarobki techników farmaceutycznych w różnych krajach europejskich.

Choć ofert pracy dla techników farmaceutycznych za granicą nie brakuje, często barierą nie do pokonania jest słaba znajomość języka obcego oraz ogrom formalności związanych z wyjazdem i zamieszkaniem w obcym kraju. Należy pamiętać, że w Anglii, ale także w Danii i Szkocji od 1 lipca 2011 roku wprowadzono obowiązkową rejestrację techników farmaceutycznych w General Pharmaceutical Council (GphC). Osoby niezarejestrowane w GphC a wykonujące zawód technika farmaceutycznego lub posługujące się tytułem technika farmaceutycznego łamią prawo i mogą być ścigane sądownie.

Sprawdź oferty pracy
w Twoim województwie

Sprawdź oferty pracy
na wybranym stanowisku