14 stycznia 2019

Ile zarabia farmaceuta? Zarobki farmaceuty w Polsce, Niemczech i Szwecji


To, ile zarabia farmaceuta, zależy od branży farmaceutycznej i miejsca ewentualnego zatrudnienia. Na najwyższe zarobki po farmacji można liczyć jako kierownik apteki, co wiąże się z koniecznością bycia magistrem farmacji, odbycia stażu i kilku lat pracy w aptece.

Alternatywą dla polskich farmaceutów jest praca za granicą. Zarobki farmaceuty w Niemczech czy Szwecji należą do jednych z najatrakcyjniejszych w Europie. Przed podjęciem decyzji warto jednak dowiedzieć się ile faktycznie zarabiają farmaceuci w Polsce.

Ile zarabia farmaceuta? Zarobki w aptece ogólnodostępnej

Jak wynika z Raportu płac 2018, przygotowanego przez portal praca.farmacja.pl, zarobki magistra farmacji kształtują się w zakresie od 3375 zł do 3605 zł netto miesięcznie. Zarobki farmaceutów zależą od lokalizacji apteki i wielkości miasta pod kątem liczby mieszkańców. Apteki sieciowe zlokalizowane w miastach liczących poniżej 10 000 mieszkańców oferują wyższe zarobki farmaceutom niż apteki w miastach wojewódzkich. Jednocześnie, w skali całego kraju, na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć farmaceuci w województwie zachodniopomorskim i mazowieckim, natomiast najniższe otrzymują w województwie podlaskim i świętokrzyskim.

To, ile zarabia magister farmacji w aptece, zależy także od jego doświadczenia i liczby przepracowanych lat. Najwięcej zarabia doświadczony farmaceuta, zarobki magistra farmacji po stażu są często znacznie niższe. Dodatkowo, po odbyciu odpowiedniego stażu pracy, farmaceuta może ubiegać się o uprawnienia kierownika apteki. Praca na tym stanowisku wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia o około 1000-1400 zł netto miesięcznie.

Ile zarabia farmaceuta w aptece szpitalnej?

Zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. (Dz.U. 2017, Poz. 1473) o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r. na stanowisku farmaceuty bez specjalizacji będzie wynosiło 2847 zł, natomiast w przypadku farmaceuty ze specjalizacją 4095 zł. Do roku 2021, zarobki farmaceutów wzrosną odpowiednio do wartości 3651 zł i 5251 zł brutto. Eksperci twierdzą jednak, że wysokość minimalnych zarobków farmaceutów klinicznych, ustalona przez ustawę, nie poprawi znacząco ich sytuacji.

Ile zarabia magister farmacji w Niemczech, Szwecji?

Farmaceuci w Niemczech rozpoczynają pracę w aptece z wynagrodzeniem 3362 euro brutto, po odbyciu 10-letniego stażu pracy ich wynagrodzenie wzrasta do 4077 euro brutto. Natomiast w Szwecji otrzymują miesięczne wynagrodzenie w zakresie 3211-4454 euro brutto. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć także liczyć farmaceuci zatrudnieni w firmach farmaceutycznych. W Niemczech pracownicy branży farmaceutycznej należą do jednych z najlepiej opłacanych specjalistów, co przekłada się na zainteresowanie pracą dla farmaceutów w tym kraju.

Brakuje dokładnych analiz porównujących wynagrodzenia farmaceutów pracujących w Europie. Trudno porównywać zarobki farmaceuty w Niemczech, Szwecji oraz Polsce, skoro koszt życia w tych krajach bardzo się różni. Niemniej jednak, dostępne dane oraz trend młodych magistrów farmacji do emigracji wskazują, że zarobki farmaceutów za granicą (czytaj także: Praca w aptece w Norwegii) są nieporównywalnie większe od tych w Polsce, zarówno w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych, jak i firmach farmaceutycznych. Warto dokładnie przemyśleć ewentualną decyzję o zatrudnieniu się jako farmaceuta za granicą i wziąć pod uwagę stosunek kosztu życia do wynagrodzenia.

 

Sprawdź oferty pracy
w Twoim województwie

Sprawdź oferty pracy
na wybranym stanowisku